IX Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych

 

 

7 WRZEŚNIA /CZWARTEK/

CH GEMINI PARK TYCHY

godz. 10:00 oraz 17:00

"Calineczka"

Teatr Barnaby - Gdańsk

Wstęp wolny

WWW.teatrbarnaby.net


Każdy zna historię malutkiej dziewczynki...

... która jest mniejsza od łupiny orzecha, ale czy znacie naszą Calineczkę? jeśli nie, to koniecznie musicie ją zobaczyć w naszym marionetkowym przedstawieniu. Przeniesiemy się do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad naszą głową, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret to usłyszy... Co z tego wyniknie? zobaczcie sami. Magiczne stworzenia ze świata „Calineczki” wcale nie są takie straszne. Jeżeli posłuchacie ich historii, z pewnością się z nimi zaprzyjaźnicie.


Reżyseria: Tomasz Man

Występują: Marcin Marzec

Muzyka: Tomasz Lewandowski

 

7 WRZEŚNIA /CZWARTEK/

MCK Klub Wilkowyje

godz. 19:30

"Zachciało wam się Kalwaryi"

Teatr Gdańska - Oberhausen ( Niemcy)

Wstęp wolny - obowiązuje rezerwacja miejsc:

32/ 227 26 22

691 770 344

klub@mck.tychy.pl

WWW


Sprawa sie rypła - co dalej?

"W Gierkowskiej dekadzie teatralnym przebojem była satyryczna groteska wiejska Ryszarda Łatki "Tato, tato sprawa się rypła": grały ją sceny całej Polski. Nieomal dwadzieścia lat później, na zaproszenie wałbrzyskiego teatru, zamieszkały w niedalekiej Świdnicy autor postanowił swoich naiwno-chytreńkich, zawzięcie-dobrodusznych, mimochodem okrutnych bohaterów pokazać na tle nowych czasów. A ponieważ głównym obiektem satyrycznych ukłuć Latki był zawsze przekraczający granice absurdu wiejski konsumpcjonizm - aktualizacja nie przedstawiała trudności."" "Zachciało się wom Kalwarii" za E-teatr

Salwy śmiechu przeplatane z refleksją nad zagadnieniem natury społeczności wiejskiej, charakteryzują reakcję publiczności podczas spektakli komedii obyczajowej „Zachciało sie wom Kalwaryi" Ryszarda Latki. Sztuka w reżyserii Anny Dembek-Łada, wystawiona została przez aktorów amatorów w Teatrze „Gdańska" w Oberhausen. Każdorazowo nagradzana jest przez widzów owacją na stojąco.


Reżyseria: Anna Dębek-Łada

 

8 WRZEŚNIA /PIĄTEK/

CH GEMINI PARK TYCHY

godz. 10:00 oraz 17:00

"Danka Grażyna złodziejka wakacji"

Teatr Barnaby - Gdańsk

Wstęp wolny

WWW.teatrbarnaby.net




Pacynkowe szoł na zakończenie wakacji

Danka Grażyna z Goszyna to pacynkowe szoł, w którym główne skrzypce gra Wiedźma Grażyna Danka. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś kto odpowiada za brak śniegu w zimie, albo za pochmurne i deszczowe lato, to w tym spektaklu znajdziecie odpowiedź. Grażyna wraz z swoim wiernym przyjacielem Ciapciakiem z wielką pasją próbuje zniweczyć wszystkie wolne od szkoły dni. To, czy jej się uda zależy jedynie od dzieci i dzielnego policjanta Andelka.

Na spektakl, pełen dowcipu, muzyki i barw, składają się 2 historie: O niesfornym Jaśku, który dostrzega piękno w deszczowej pogodzie i o królestwie Bałaganu, w którym zaczynają się kłopoty z powodu zaginięcia małego pieska. Wykorzystane tu zostały elementy teatru lalkowego, choć nie są to typowe pacynki, kukiełki oraz gra w żywym planie. Autorzy spektaklu pragną zachęcić widzów, zarówno dużych jak i małych do twórczej zabawy z bajką, tą dobrze znaną z literatury, jak i tą wymyśloną w jednej chwili, zaklętą w zwykłych przedmiotach.


Scenariusz i reżyseria: Marcin Marzec

Muzyka: DJ Kobus

 

8 WRZEŚNIA /PIĄTEK/

Galeria Na Wolności.

godz. 19:00

SOMA / ŻYŁA PROJEKT - Tychy

Rezerwacja wejściówek:

festiwalandromedon@gmail.com




SOMA / ŻYŁA PROJEKT

Jak opisać grzmot burzy zwiastujący klęskę Francuzów pod Azincourt? Jak słowo nazwać słowami? Co powiedział Admirał Nelson, umierając po bitwie pod Trafalgarem?

Teksty Grzegorza Żyły oprawione znakomitą muzyką w wykonaniu Michała Sosny i Matusza Czarneckiego przeniosą słuchaczy w krainy muzyczno-słownej wyobraźni — niedopowiedzeń i przejaskrawień. To prawdziwa podróż przez czas i przestrzeń sięgająca do najgłębszych, czasem skrywających ciemność zakamarków duszy.


Michał Sosna — saksofon altowy, saksofon tenorowy, loop’y, efekty głos, kompozycje

Grzegorz Żyła — teksty, głos

Mateusz Czarnecki - saksofon tenorowy

 

8 WRZEŚNIA /Piątek/

Underground Pub

godz. 21:00

Krimson Kinbaku

Wredna Wiedźma (Tychy) & Sir Grant (Australia/Wrocław)

Rezerwacja wejściówek: festiwalandromedon@gmail.com

krimsonkinbaku - VIMEO

krimsonkinbaku - INSTAGRAM




Underground shibari

Krimson Kinbaku to multidyscyplinarny projekt shibari stworzony przez Martę (Wredna Wiedźma) i Sir Granta – którzy poświęcili swoje pokazy rope art zmysłowości i brutalności. Bądź świadkiem jak na scenie ćwiczą swoją interpretację tradycyjnej japońskiej sztuki wiązania - Shibari.

Marta Wredna Wiedźma: Profesjonalna modelka i performerka. Najlepiej odnajduje się w estetyce sensualnej. Ma za sobą wiele publikacji, współprac z markami, na planach teledysków oraz występów na imprezach w Polsce i za granicą. Ponad to twórczyni wielu innych projektów artystycznych.

Sir Grant: Performer, fotograf, dokumentalista i gospodarz Shibari Nights i innych wydarzeń we Wrocławskiej Pandorze. Występował na scenach całej Europy, generalnie interpretując egzystencjalne tematy miłości i śmierci.

 

SPEKTAKL WYŁĄCZNIE DLA WIDZÓW DOROSŁYCH !!!

 

9 WRZEŚNIA /Sobota/

CH GEMINI PARK TYCHY

godz. 16:00

"Rycerz bez konia"

Teatr Barnaby - Gdańsk

wstęp wolny

WWW.teatrbarnaby.net




Dawno, dawno temu...

... w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia... Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy. Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie...

Baśń o rycerzu bez konia autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się na wzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka.

Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki - marionetki. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec - lalkarz, marionetkarz, który z przymrużeniem oka sprawi, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mieli mnóstwo powodów do uśmiechu.

 

Scenariusz: Marta Guśniowska

Lalki: Robert Poryziński

Animacja, muzyka: Marcin Marzec

 

9 WRZEŚNIA /Sobota/

Plac Baczyńskiego

godz. 18:00

"Czyja to walizka"

Teatr Form Wielu - Płock

Spektakl plenerowy - Wstęp wolny

www.teatrfw.pl/




Co kryje tajemnicza walizka?

Przezabawna historia pełna iluzji i magii. Magii teatru lalek, która mieści się w walizce obszernej jak nasza wyobraźnia. Interakcyjny spektakl z użyciem wielu, nie tylko klasycznych form teatru lalek. Wspaniała zabawa dla całej rodziny pełna magii i cyrkowych sztuczek.

Łukasz i Przemysław Jarzyńscy w 2014 r. założyli Teatr Form Wielu w Płocku. Bracia od wielu lat zajmują się zawodowo teatrem realizując spektakle oraz warsztaty swojego autorstwa. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem wśród widzów w każdym wieku. Bracia przed założeniem teatru przez lata współpracowali z wieloma teatrami w całej Polsce m.in. Teatrem Gry i Ludzie z Katowic, Teatrem Wierszalin w Białymstoku, Teatrem Guliwer w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Radomiu czy Teatrem w Kłodzku, dlatego w ich twórczości pojawia się wiele wzorców i inspiracji zaczerpniętych od znakomitych twórców scenicznych z całego kraju. Nowatorskie podejście do formy, otwartość i interakcja z publicznością pozwala zadowolić najbardziej wymagającego widza. Głównymi środkami wyrazu wyróżniającymi teatr jest połączenie żywych aktorów z teatrem ożywionej formy oraz klasycznym teatrem lalek.

 

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Jarzyński

Występują: Łukasz Jarzyński, Przemysław Jarzyński

Przedział wiekowy: od 3 do 105 lat

 

9 WRZEŚNIA /SOBOTA/

Plac Baczyńskiego

godz. 19.30

"Monsieur Charlie"

Teatr HoM - Tychy

Spektakl plenerowy - Wstęp wolny

www.teatrhom.pl/




Przepraszam... czy tu biją?

"Monsieur Charlie" - to nasz hołd złożony Charliemu Chaplinowi. Spektakl to 3 etiudy komiczne utrzymane w estetyce niemego kina z muzyką graną na żywo przez tapera.

"Stworzenie przez Jakuba Kabusa spektaklu „Monsieur Charlie” jest nie tylko hołdem dla wielkiego artysty, jest nie tylko fascynacją reżysera osobą Chaplina, ale też niezwykłą podróżą w czasie, którą zaserwował dzięki połączeniu pantomimy, obrazu i muzyki. Ta dychotomia, którą obserwowałam na scenie była niezwykła. Z jednej strony mogłam patrzeć na realnych (żywych) aktorów, którzy porywali ekspresją (doskonały odtwórca Chaplina!), z drugiej patrzyłam na tło (niejako scenografię), którą tworzył film. Jednak oba te elementy współgrały ze sobą i uzupełniały się, co dawało efekt przenikania, poszerzania możliwości percepcji." Fragment fecenzji, Georgina Gryboś, blog Literacka Kavka.

 

9 WRZEŚNIA /SOBOTA/

Plac Baczyńskiego

godz. 20:30

"Cykl"

Teatr Usta Usta - Poznań

Spektakl plenerowy - Wstęp wolny

http://www.ustausta.pl/




...życie jest snem... tylko snem...

Spektakl multimedialny, łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z „cyklu” tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.

"przecież życie jest snem tylko snem i ten kto żyje śpi i śni siebie pokąd nie prześni siebie" Pedro Calderon de la Barca „Życie snem”

A co, jeśli czas jest kolisty, goni za własny ogonem, a świat powtarza się, pedantycznie i bez końca? Próbując porządkować rzeczywistość, szukamy logicznego ciągu zdarzeń, rysujemy linię prostą. Cykliczność i powtarzalność powraca jednak podświadomie. Niepodzielnie rządzi w naszych snach i marzeniach.


reżyseria: Wojciech Wiński

scenariusz: Ewa Kaczmarek, Wojciech Wiński

aktorzy: Ewa Kaczmarek, Agnieszka Nowacka, Roman Andrzejewski, Marcin Głowiński, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski

 

10 WRZEŚNIA /NIEDZIELA/

Plac Baczyńskiego

godz. 16:00

"Królik z kapelusza"

Teatr Form Wielu - Płock

Spektakl plenerowy - Wstęp wolny

www.teatrfw.pl/




Odrobinę magii na Baczu

Gdzie w tym roku trafi wędrowny magik wraz ze swym zespołem? W zanadrzu ma wiele sztuczek. A podczas finałowego numeru wyciągnie ze swego kapelusza królika. Czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik i w jakiej formie sławny zespół Baranie łanie ?

O tym wszystkim przekonają się widzowie, oglądając przezabawny spektakl "Królik z kapelusza" z udziałem wielu postaci i lalek teatralnych. Zobacz sam! Dowiesz się, że każdy z nas może wyczarować coś innego.

 

Scenariusz i reżyseria : Łukasz Jarzyński

Występują : Łukasz Jarzyński, Przemysław Jarzyński


 

10 WRZEŚNIA /NIEDZIELA/

Plac Baczyńskiego

godz. 17:00

"Wielkie sprzątanie"

Pan Pedro i Sisi - Gliwice

Spektakl plenerowy - Wstęp wolny

FACEBOOK




"Wielkie sprzątanie" - Pan Pedro i Sisi

Interaktywny spektakl cyrkowy dla dzieci, z elementami żonglerki, klaunady i elementów akrobatycznych. Wesoło i niebezpiecznie brudno, choć na koniec raczej czysto!

 

10 WRZEŚNIA /NIEDZIELA/

Plac Baczyńskiego

godz. 19:30

"Pan i Pani O"

Teatr Mimo - Warszawa

Spektakl plenerowy - Wstęp wolny

www.centrumpantomimy.pl/




Kochaj mnie... Mimo wszystko...

Na wyspie zbudowanej z marzeń, wspomnień i po części z zapomnianych historii, mieszka Pan O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w horyzont. Myśli, że na świecie został sam. Gdzieś daleko mieszka Pani O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w niebo. Jest przekonana o tym, że na świecie jest sama. Jeden otrzymany list, jedna chwila, zmienia w jej życiu wszystko. Wzajemne spotkanie wciąga bohaterów w wir zdarzeń, mogących prowadzić tylko w jednym kierunku. Czy będą podążać tam wspólnie? Czy zrozumieją, że ich spotkanie to dopiero początek podróży?

Teatr Pantomimy Mimo powstał w 2002 roku. Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów zaowocowały wypracowaniem rozpoznawalnego języka teatru poza słowami. Ich spektakle opierają się na obrazie, sytuacji, ożywianiu przedmiotów a u podstaw stoi rzemiosło sztuki pantomimy. W swoich pozasłownych opowieściach, poprzez ruch i gest próbują wyrazić esencję uczuć i emocji, nie stroniąc przy tym od odrobiny absurdu.

Wizualna komedia bez słów, która żywi się humorem i śmiesznością dnia codziennego. Do tego odrobina magii i absurdu z życia wziętych.


Scenariusz, scenografia, reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk

Ruch sceniczny, choreografia: Eryk Makohon

Muzyka: Mateusz Kacprzak

Aranżacja utworu „Rezerwa”: Janusz Grzywacz

Kostiumy: Paulina Staniaszek

 

10 WRZEŚNIA /NIEDZIELA/

PLAC BACZYŃSKIEGO

godz. 20:30

"Klasa"

Teatr Snów - Gdańsk

Spektakl plenerowy - Wstęp wolny

www.teatrsnow.pl/




"Co się stało z naszą klasą?..."

Stary człowiek wraca do szkoły. Chce spotkać kolegów, przeżyć ponownie, lub tylko wspomnieć, tamten czas. Ale chyba żyje za długo bo pustki w klasie i całej szkole. Zasiada w ławce jak kiedyś i porusza się między realnością a fantazją. Wywołuje z pamięci koleżanki i kolegów oraz wydarzenia, które najbardziej utkwiły mu w pamięci. Wywołuje też magiczne sceny, uruchamia swoja wyobraźnię dla wykreowania obrazów, które ubarwią jego wspomnienia, które zainteresują kolegów z klasy.

Spektakl inspirowany opowiadaniami Bruno Schulza.

Teatr Snów – gdański teatr uliczny, założony z inicjatywy Zdzisława Górskiego i Alicji Mojko w 1986 roku. Jest uznawany za jeden z najoryginalniejszych polskich teatrów ulicznych[potrzebny przypis]. Poetyckie spektakle reżyserowane przez Zdzisława Górskiego, których najważniejszą inspiracją są opowiadania Brunona Schulza, były wystawiane na wielu festiwalach w Polsce (m.in. Łódzkie Spotkania Teatralne, Feta, Sztuka Ulicy) i na świecie (Awinion, Edynburg, Stocton, Petersburg, Timișoara).


Scenariusz, scenografia i reżyseria: Zdzisław Górski

Kostiumy: Monika Roguszczak i Pinky Shandu

Muzyka : collage

Premiera 30 czerwca 2023

 

ORGANIZATOR: STOWARZYSZENIE ŚLĄSKIE ZAKŁADY SZTUKI oraz TEATR HoM

DYREKTOR ARTYSTYCZNY: Jakub Kabus | tel. 506 038 080

KOORDYNACJA: Marta Zielonka tel. 798 079 148

festiwalandromedon@gmail.com

Od 2018 roku jego mecenasem jest CH Gemini Park Tychy. Partnerami od pierwszej edycji są Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Teatr Mały w Tychach.

Festiwal Finansowany jest ze środków Miasta Tychy pozyskiwanych w ramach konkursu na realizację zadania publicznego w dziedzinie kultury: Tyskie Inicjatywy Kulturalne.

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.